Aktualności

Dewastacje cmentarzy- Policja przypomina!

W związku z ujawnionymi w Polsce incydentami dewastacji cmentarzy wojennych, policja uświadamia co do odpowiedzialności i skutków prawnych tego typu działań.

Pamiętać należy, że według obowiązującego prawa, do grobów i cmentarzy wojennych stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych-tym samym groby te są chronione tak jak  groby osób cywilnych.

Szczegółowe uregulowania wynikają z umowy między Rządem RP a Rządem FR o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji, zawartej 22 lutego 1994 r.

Umowa ta reguluje współpracę Stron w zakresie rozwiązania wszelkich spraw związanych z ustaleniem, rejestracją, urządzeniem, zachowaniem i należytym utrzymaniem miejsc spoczynku polskich w FR i rosyjskich w RP - żołnierzy i osób cywilnych poległych, pomordowanych i zamęczonych w wyniku wojen i represji. Strony, realizując współpracę, kierują się postanowieniami Konwencji Genewskich o ochronie ofiar wojny z 12 sierpnia 1949 r. (art. 1 ust. 1).

Do szczegółowych rozwiązań zawartych w cytowanej umowie dotyczących wykonywania postanowień Konwencji Genewskich i ustawy o grobach i cmentarzach wojennych z 28 marca 1933 r., należy wymienić :

- art. 3 ust. 3 - Strony zobowiązują się do natychmiastowego wzajemnego informowania o wszelkich przypadkach wandalizmu wobec miejsc pamięci i spoczynku oraz do podejmowania niezwłocznych działań w celu przywrócenia tym miejscom należytego porządku, ukarania sprawców zgodnie z ustawodawstwem swojego państwa i zapobiegania podobnym aktom w przyszłości.

W polskim systemie prawnym przewidziano następujące konsekwencje prawne:

USTAWA z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych:

Art. 9. (…..) kto zachowuje się na cmentarzu lub grobie wojennym w sposób nie licujący z powagą miejsca, jeżeli czyn nie stanowi przestępstwa, podlegającego karze surowszej, ulega w drodze administracyjnej karze aresztu do 6 tygodni i grzywny do 500 zł lub jednej z tych kar.

Kodeks Karny:

Art. 262. § 1. Kto znieważa zwłoki, prochy ludzkie lub miejsce spoczynku zmarłego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Powrót na górę strony