II Radzyńskie Targi Historycznej Broni Palnej.
Radzyń! Do broni! To hasło II Radzyńskich Targów Historycznej Broni Palnej i Militariów, które odbyły się w minioną sobotę na terenie zespołu pałacowo- parkowego Potockich. W udział włączyli się także policjanci, będący członkami Stowarzyszenia Kolekcjonerów Broni Palnej w Radzyniu Podlaskim. Pod auspicjami stowarzyszenia wystawione zostało stoisko na którym wszyscy chętni mogli obejrzeć mundury czy jednostki historycznej broni palnej.
Impreza rozpoczęła się o godzinie 09.30 na terenie zespołu pałacowo-parkowego Potockich w Radzyniu Podlaskim. W trakcie jej trwania można było podziwiać pokazy historycznej broni palnej oraz stroje z różnych epok "od średniowiecznych rycerzy po żołnierzy XX wieku". Turniej łuczniczy oraz inscenizacja bitwy pomiędzy armią czerwoną i korpusem pogranicza
W przygotowania do targów zaangażowało się wiele stowarzyszeń skupiających pasjonatów historii. Wśród nich, współorganizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Kolekcjonerów Broni Palnej w Radzyniu Podlaskim, które w swoich szeregach skupia m.in. 20 policjantów.
Pod auspicjami stowarzyszenia wystawione było stoisko, na którym wszyscy chętni mogli zobaczyć z bliska m.in. oryginalne mundury żołnierzy radzieckich i niemieckich z okresu II wojny światowej czy polskie mundury wojskowe z okresu przed 1939 rokiem. Można było obejrzeć również współczesne wyposażenie jednostek specjalnych. Członkowie Stowarzyszenia zapewnili uczestnikom największą w Polsce wystawę sprzętu łączności Ludowego Wojska Polskiego od 1945 roku do 1994r. W tym takie perełki jak: sprawne radiostacje R-350, R-354 grup specjalnych z Samodzielnych Kompanii Specjalnych 48, 56, 62.
Na stoisku nie zabrakło historycznej broni palnej, m.in. VIS, pistolet TT, pistolet maszynowy PPSz, czy karabin maszynowy DP. Znalazły się tam również snajperskie modele Mosin-a, Mauser-a oraz cała kolekcja broni firmy CZ z rzadkim modelem CZ-83.
Dzięki członkom stowarzyszenia uczestnicy imprezy mieli okazję zobaczyć latającego drona, jeżdżący model czołgu rozpoznawczego będącego na wyposażeniu wojska II Rzeczypospolitej oraz jeżdżący model miny niemieckiej Goliat, która grała w filmie "Czas Honoru".
Na pewno każdy zainteresowany historią i militariami znalazł coś dla siebie.